W Skansenie w Olsztynku odwiedzający mogą podziwiać architekturę z czterech regionów: Mazur, Warmii, Powiśla oraz Małej Litwy. W sumie jest tutaj około 80 obiektów - część oryginalnie zachowanych i przeniesionych na teren muzeum, a część to ich repliki.
Uwagę przykuwają niespotykane w innych, polskich skansenach budynki z murem pruskim oraz wystawką podcieniową nad wejściem do domu. Mur pruski charakteryzuje się budowaniem szkieletu z drewna i wypełnianiem przestrzeni pomiędzy cegłami - obiekty te są dość charakterystyczne i wyróżniają się spośród innych obiektów w muzeum.
W skansenie można zobaczyć zagrody, drewniane i murowane domy, kościół z dzwonnicą, młyn wodny, wiatraki, stajnię z wozownią, spichlerze, stodoły, wychodki kapliczki czy piece. Wyjątkowy klimat tworzą malowane i zdobione okiennice, naczynia wywieszone na drewnianych płotach, strachy na wróble, łąki kwietne, przydomowe ogródki i zwierzęta gospodarcze.
We wnętrzach Parku Etnograficznego w Olsztynku możemy zarówno oglądać tradycyjne wyposażenie chat oraz są wystawy maszyn do przetwórstwa zboża, narzędzi rolnicze, wiejskich pojazdów.
Park Etnograficzny w Olsztynku to idealne miejsce na rodzinny spacer, a młodszych odwiedzających na pewno zainteresują mieszkańcy skansenu: konie polskie, owce, kozy, kury, kaczki, indyki, gęsi i króliki.
Jak oceniasz to miejsce?
Byłaś/eś w Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku?
Dodaj swoją opinię i daj znać innym rodzicom co sądzisz o tym miejscu!
Dodaj opinię