Muzeum Woli, będące oddziałem Muzeum Warszawy, po modernizacji otwiera się na nowo, prezentując historię dzielnicy w kontekście współczesności i jej aktualnych wyzwań. Nowa koncepcja muzeum zakłada pracę w oparciu o problemowe wystawy czasowe i towarzyszące im działania edukacyjne, obejmujące różne dziedziny.
Celem muzeum jest nie tylko przywrócenie pamięci o ludziach, miejscach i wydarzeniach, które ukształtowały oblicze oraz tożsamość Woli, ale również badanie i reagowanie na dynamiczne procesy zachodzące w tej dzielnicy. Muzeum Woli aspiruje do tego, aby wspólnie z społecznością odpowiedzieć na pytanie, czym jest współczesna lokalność.
Mieszkańcy dzielnicy oraz szersza społeczność stolicy są dla Muzeum Woli istotni. Placówka wspiera budowanie wspólnot sąsiedzkich i dzielnicowych. Jest miejscem, gdzie lokalność definiowana jest przez seniorów, dzieci, młodzież, obcokrajowców i nowych mieszkańców Warszawy.
Gabinet Wolski to stały element ekspozycji Muzeum Woli. Jest to rodzaj szkatuły, w której zamknięta jest wielowątkowa historia stolicy, składająca się z elementów społeczno-politycznych, kulturowych oraz osobistych opowieści.
Narracja Gabinetu Wolskiego została podzielona na piętnaście zagadnień, które doskonale oddają charakter i historię dzielnicy Wola. Każde z tych zagadnień jest przedstawione za pomocą odpowiednich fotografii, obiektów muzealnych, archiwaliów i innych artefaktów, które w warstwie wizualnej wprowadzają zwiedzających w specyfikę danego tematu. Układ przestrzenny Gabinetu Wolskiego został starannie zaprojektowany tak, aby jak najlepiej odzwierciedlać przemiany krajobrazowe, kulturowe i społeczne, jakim podlegała dzielnica Wola na przestrzeni lat.
Autorzy zdjęć: Tomasz Kaczor i Ignacy Matuszewski
Jak oceniasz to miejsce?
Byłaś/eś w Muzeum Woli?
Dodaj swoją opinię i daj znać innym rodzicom co sądzisz o tym miejscu!
Dodaj opinię