-
Zakres cenza darmo
- Ulubione
- Dodaj opinię
Mieszkańcy Szprotawy oraz władze miasta postanowiły znaleźć oryginalne zastosowanie dla obszaru pozostałego po wyburzeniu pomnika braterstwa broni polsko-radzieckiej. Ta innowacyjna inicjatywa jest rezultatem pracy społecznych zespołów doradczych, które zostały utworzone przez Burmistrza Szprotawy na początku bieżącego roku. Dzięki wspólnym wysiłkom i zaangażowaniu społeczności udało się przekształcić ten teren w coś nowego i wartościowego dla miasta.
"Skwer Czytelników" jest nie tylko miejscem publicznym, gdzie można podzielić się lub wymienić niepotrzebnymi książkami, ale także stanowi oazę spokoju, edukacji oraz symbol poświęcenia mieszkańców. Powierzchnię placu wykonano z historycznych płyt granitowych, które kiedyś stanowiły chodniki w centrum miasta, co pozwoliło znacznie zmniejszyć koszty całego projektu. Stylowe ławki zostały stworzone w ramach inicjatywy "Aktywna integracja szansą na lepsze jutro". Aby upamiętnić historię tego wyjątkowego miejsca, na skwerze umieszczono tablicę edukacyjną z archiwalnymi fotografiami i opisami trzech pomników, które niegdyś znajdowały się na tym miejscu: pomnika cesarza Wilhelma, pomnika ofiar obozów koncentracyjnych oraz wspomnianego wcześniej pomnika braterstwa. Na jednej z granitowych płyt umieszczono ręcznie wygrawerowaną inskrypcję z nazwą skweru i otwartą księgą. Co godne podziwu, tablica i płyta zostały wykonane przez mieszkańców Szprotawy jako dar dla swojego miasta.
Niezwykłe zastosowanie fragmentu śmigła elektrowni wiatrowej jako szafki na wymianę książek w Skwerze Czytelników budzi ogromne zainteresowanie. To innowacyjne projekty powstają w ramach współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim i miejscową firmą recyklingową.
Skwer Czytelników to również swoisty mały ogród botaniczny, harmonijnie wkomponowany w zielone przestrzenie miasta. Można tu znaleźć rzadki miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba L.) oraz niedawno zasadzone certyfikowane potomki Dębu Chrobrego - najstarszego dębu szypułkowego w Polsce. Całość uzupełniają kompozycje z lokalnych kamieni i głazów narzutowych w towarzystwie roślin iglastych.
Wśród mieszkańców Szprotawy znajduje się wiele osób, które bezinteresownie wspierają lokalne władze samorządowe swoimi pomysłami i poświęceniem, mając na celu upiększenie miasta. To właśnie ci ludzie stanowią największy skarb dla społeczności lokalnej - podkreśla Maciej Boryna, pomysłodawca i przewodniczący społecznych zespołów doradczych. W prace zaangażowani są również urzędnicy i pracownicy służb interwencyjnych, którzy entuzjastycznie wspierają te inicjatywy.
Poniedziałek
Otwarte 24h
Wtorek
Otwarte 24h
Środa
Otwarte 24h
Czwartek
Otwarte 24h
Piątek
Otwarte 24h
Sobota
Otwarte 24h
Niedziela
Otwarte 24h
7 września 2024 13:35 local time
Niepodległości 7, 67-300 Szprotawa, Polska
Dodaj opinię