100 pomysłów na wakacje w Polsce (nie tylko z dzieckiem)

Polska to piękny kraj, który oferuje wiele możliwości spędzenia wakacji. Znajdziesz tu zarówno imponujące zabytki, jak i malownicze krajobrazy, a także liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. 

W tym artykule prezentujemy 100 pomysłów na wakacje w Polsce. Znajdziesz tu propozycje dla osób szukających zarówno aktywnego wypoczynku z dziećmi, jak i tych, którzy preferują relaks i odprężenie na łonie natury.

Niektóre atrakcje na pierwszy rzut oka mogą wydawać się Wam nieodpowiednia dla rodzin z dziećmi, ale pamiętajmy, że każde dziecko jest inne. Jeden 7-latek będzie się super bawić w parku rozrywki typu Mandoria czy Majaland, a innych 7-latek stwierdzi, że jest już za duży na takie zabawy. Tak samo może być z każdym dowolnym miejscem na naszej mapie atrakcji dla dzieci czy chociażby z miejscami opisanymi w tym wpisie.

Polecamy również nasz artykuł Najlepsze atrakcje dla dzieci w Polsce: Przewodnik dla rodziców»

Dlatego w poniższym wpisie zamieszczamy 100 pomysłów na wakacje w Polsce. Dla małych i dużych. Dla lubiących historię i dla fanów natury. Wszystkie pomysły podzieliliśmy na kilka kategorii, co mamy nadzieję ułatwi Wam poszukiwania.

Oczywiście cały czas polecamy Wam również po prostu skorzystanie z naszej aplikacji mobilnej i mapy miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi, aby zawsze pod ręką mieć narzędzie, które pomoże wyszukać Wam ciekawych miejsc w okolicy, w której aktualnie się znajdujecie.

W tym tekście przeczytasz o:

Miasta

Poniżej znajdziecie kilka ciekawych miejsc, które mogą być świetnym pomysłem na spędzenie wakacji w mieście, niekoniecznie swoim 🙂

 1. Zwiedzanie Starego Miasta w Warszawie – Poczuj klimat historycznej stolicy Polski, wędrując po wąskich uliczkach, podziwiając kolorowe kamienice i zabytkowe kościoły.
 2. Wizyta na Zamku Królewskim w Warszawie – Odwiedź imponującą rezydencję polskich królów, podziwiając bogato zdobione wnętrza i wystawy historyczne.
 3. Spacer po Krakowskim Przedmieściu w Warszawie – Udaj się na spacer jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Warszawy, podziwiając Pałac Prezydencki, pomnik Adama Mickiewicza i inne zabytki.
 4. Odwiedzenie Łazienek Królewskich w Warszawie – Poczuj się jak w królewskiej scenerii, spacerując po pięknych parkach, podziwiając pałace i pawilony.
 5. Rejs po Wiśle w Warszawie – Zobacz Warszawę z innej perspektywy, podczas relaksującego rejsu po królowej polskich rzek.
 6. Zwiedzanie Starego Miasta w Krakowie – Przenieś się w czasie, wędrując po urokliwych uliczkach Krakowa, podziwiając średniowieczną architekturę i zabytkowe kościoły.
 7. Wizyta na Wawelu – Odwiedź historyczną siedzibę polskich królów, podziwiając imponującą katedrę, Zamek Królewski i inne zabytki.
 8. Spacer po Rynku Głównym w Krakowie – Poczuj atmosferę jednego z największych średniowiecznych rynków w Europie, podziwiając Sukiennice, Kościół Mariacki i inne zabytki.
 9. Odwiedzenie Kopalni Soli w Wieliczce – Wybierz się na fascynującą wycieczkę pod ziemię, odkrywając historię i piękno kopalni soli wpisanej na listę UNESCO.
 10. Rejs po Wiśle w Krakowie – Zobacz Kraków z innej perspektywy, podczas relaksującego rejsu po Wiśle.

Natura

 1. Wycieczka w Tatry – Wdrap się na majestatyczne szczyty Tatr, podziwiając zapierające dech w piersiach widoki.
 2. Wspinaczka na Giewont – Zdobyj jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Polski, doświadczając satysfakcji i adrenaliny.
 3. Spływ Dunajcem – Płyń tratwą po przepięknym Dunajcu, podziwiając Pieniny i doświadczając przygody.
 4. Rejs po jeziorach mazurskich – Wybierz się na relaksujący rejs po malowniczych jeziorach mazurskich, odkrywając urok Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
 5. Piknik nad jeziorem – Zrelaksuj się nad jeziorem, korzystając ze słońca, kąpieli i pięknych widoków.
 6. Spacer po Puszczy Białowieskiej – Poczuj magię prastarej puszczy, wędrując wśród wysokich drzew i obserwując unikalne gatunki roślin i zwierząt.
 7. Obserwowanie żubrów w Białowieskim Parku Narodowym – Wybierz się na safari w Białowieskim Parku Narodowym, mając szansę na zobaczenie żubrów w ich naturalnym środowisku.
 8. Wycieczka rowerowa po Bieszczadach – Odkryj urok Bieszczadów, przemierzając je na rowerze i podziwiając dziewiczą przyrodę.
 9. Spływ kajakiem po rzece Krutyni – Płyń kajakiem po jednej z najpiękniejszych rzek Polski, doświadczając przygody i kontaktu z naturą.
 10. Kąpiel w Bałtyku – Poczuj orzeźwienie w Bałtyku, korzystając z kąpieli i słonecznych kąpieli na jednej z polskich plaż.

Nad Bałtykiem

 1. Relaks na plaży w Sopocie – Zrelaksuj się na piaszczystej plaży w Sopocie, korzystając ze słońca i morskiej bryzy.
 2. Spacer po molo w Sopocie – Poczuj klimat kurortu, spacerując po najdłuższym drewnianym molo w Europie, podziwiając morze i panoramę Sopotu.
 3. Wizyta w Krzywym Domku w Sopocie – Zobacz jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Polsce, wyróżniający się krzywą fasadą i bajkowym wyglądem.
 4. Rejs po Bałtyku – Wybierz się na rejs po Bałtyku, odkrywając piękno polskiego wybrzeża i doświadczając morskiej przygody.
 5. Degustacja świeżej ryby w nadmorskiej restauracji – Spróbuj pysznych ryb i owoców morza w jednej z nadmorskich restauracji, poznając lokalne specjały.
 6. Poszukiwanie bursztynów na plaży – Wybierz się na poszukiwanie bursztynów, skarbów Morza Bałtyckiego, mając szansę na znalezienie wyjątkowych okazów.
 7. Zwiedzanie latarni morskiej w Świnoujściu – Wdrap się na szczyt latarni morskiej, podziwiając panoramiczne widoki na morze i okolicę.
 8. Wycieczka rowerowa po Półwyspie Helskim – Odkryj urok Półwyspu Helskiego, przemierzając go na rowerze i podziwiając piękne plaże, wydmy i lasy.
 9. Kitesurfing na Półwyspie Helskim – Spróbuj swoich sił w kitesurfingu, ekscytującym sporcie wodnym, korzystając z doskonałych warunków na Półwyspie Helskim.
 10. Nurkowanie w Bałtyku – Odkryj podwodny świat Bałtyku, nurkując w jednym z licznych miejsc nurkowych i obserwując fascynującą florę i faunę.

Aktywny wypoczynek

 1. Spływ Dunajcem kajakiem – Płyń kajakiem po przepięknym Dunajcu, podziwiając Pieniny i doświadczając przygody.
 2. Wycieczka rowerowa z Gdańska do Helu – Pokonaj trasę z Gdańska do Helu na rowerze, podziwiając piękno polskiego wybrzeża i doświadczając wyzwania.
 3. Wspinaczka skałkowa w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – Spróbuj swoich sił we wspinaczce skałkowej, korzystając z licznych tras o różnym stopniu trudności.
 4. Spływ pontonem po rzece Poprad – Płyń pontonem po rwącej rzece Poprad, doświadczając adrenaliny i pięknych widoków.
 5. Jazda konna po Mazurach – Odkryj Mazury z perspektywy konia, wędrując po malowniczych szlakach i poznając lokalną kulturę.
 6. Zorbing – Poczuj dreszczyk emocji w zorbie, gigantycznej kuli, która stacza się ze wzniesienia.
 7. Paintball w lesie – Zagraj w paintball z przyjaciółmi, rywalizując ze sobą w leśnej scenerii i doświadczając adrenaliny.
 8. Park linowy w dowolnym miejscu – Pokonaj przeszkody na parkurze linowym, testując swoje umiejętności i spędzając czas w otoczeniu natury.
 9. Bungee jumping z mostu – Poczuj ekstremalne emocje, skacząc na bungee z mostu i doświadczając wolnego spadku.
 10. Lot balonem nad Tatrami – Podziwiaj majestatyczne Tatry z lotu ptaka, podczas relaksującego lotu balonem.

Kultura

 1. Wizyta w Muzeum Narodowym w Warszawie – Odkryj bogactwo polskiej sztuki i historii, podziwiając imponujące zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie.
 2. Odwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego – Poznaj historię Powstania Warszawskiego, oglądając wystawy i eksponaty w Muzeum Powstania Warszawskiego.
 3. Wyjście do teatru – Poczuj magię teatru, oglądając spektakl w jednym z polskich teatrów.
 4. Posłuchaj koncertu muzyki klasycznej – Doświadcz piękna muzyki klasycznej, uczestnicząc w koncercie w Twojej okolicy.
 5. Udział w festiwalu folklorystycznym – Poznaj lokalną kulturę i tradycje, uczestnicząc w festiwalu folklorystycznym.
 6. Zwiedzanie Muzeum Czartoryskich w Krakowie – Podziwiaj imponujące zbiory sztuki, w tym „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci, w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
 7. Wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie – Poznaj historię polskich Żydów, odwiedzając nowoczesne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
 8. Odwiedzenie Ośrodka Pamięci i Edukacji „Przystanek Historia” w Warszawie – Dowiedz się więcej o historii Polski XX wieku, odwiedzając Ośrodek Pamięci i Edukacji „Przystanek Historia” w Warszawie.
 9. Wycieczka śladami historii Polski – Odkryj historyczne miejsca Polski, wybierając się na wycieczkę śladami ważnych wydarzeń historycznych.
 10. Udział w rekonstrukcji historycznej – Przenieś się w czasie, uczestnicząc w rekonstrukcji historycznej bitwy lub wydarzenia.

Relaks

 1. Weekend w SPA – Zrelaksuj się i odpręż w SPA, korzystając z masaży, zabiegów pielęgnacyjnych i innych atrakcji. Tak, są też dziecięce SPA!
 2. Termy Chochołowskie – Poczuj zbawienne działanie wód termalnych w Termach Chochołowskich, korzystając z basenów, saun i innych atrakcji.
 3. Termy Podhalańskie – Zrelaksuj się w Termach Podhalańskich, korzystając z basenów termalnych, saun i strefy relaksu.
 4. Piknik nad jeziorem – Zrelaksuj się nad jeziorem, korzystając ze słońca, kąpieli i pięknych widoków.
 5. Relaks w hamaku w ogrodzie – Poczuj błogi spokój, relaksując się w hamaku w otoczeniu pięknej przyrody.
 6. Masaż tajski (również dla dzieci) – Odpręż się podczas relaksującego masażu tajskiego, czerpiąc z orientalnych tradycji.
 7. Medytacja w lesie – Odkryj wewnętrzny spokój, medytując w otoczeniu natury, w zacisznym lesie.
 8. Joga nad jeziorem – Poczuj jedność z naturą, praktykując jogę nad jeziorem, w otoczeniu pięknych widoków.
 9. Sauna fińska – Oczyść ciało i umysł w saunie fińskiej, korzystając z dobroczynnego wpływu gorąca, tylko dla starszych dzieci.
 10. Odpoczynek w ciszy i spokoju – Znajdź chwilę dla siebie, odpoczywając w ciszy i spokoju, z dala od zgiełku codzienności.

Niezwykłe miejsca

 1. Kopalnia Soli w Wieliczce – Wybierz się na fascynującą wycieczkę pod ziemię, odkrywając historię i piękno kopalni soli wpisanej na listę UNESCO.
 2. Krzywy Domek w Sopocie – Zobacz jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Polsce, wyróżniający się krzywą fasadą i bajkowym wyglądem.
 3. Park Miniatur w Zatorze – Podziwiaj miniatury najsłynniejszych polskich i światowych budowli, w Parku Miniatur w Zatorze.
 4. Ogród Japoński we Wrocławiu – Poczuj się jak w Japonii, spacerując po pięknym Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu.
 5. Geocache’ing – Wybierz się na skarb poszukiwawczy z GPS-em, odkrywając ukryte skrzynki w różnych miejscach.
 6. Pałac w Łańcucie – Zwiedź imponujący Pałac w Łańcucie, jeden z najpiękniejszych barokowych pałaców w Polsce.
 7. Zamek w Książu – Odkryj tajemnice Zamku w Książu, jednego z największych zamków w Polsce, słynącego z podziemnych tuneli.
 8. Park Mużakowski w Łęknicy – Podziwiaj piękno Parku Mużakowskiego w Łęknicy, wpisanego na listę UNESCO, słynącego z harmonijnego połączenia architektury i natury.
 9. Jezioro Turkusowe w Świdnicy – Zobacz niezwykłe Jezioro Turkusowe w Świdnicy, o charakterystycznym turkusowym kolorze wody.
 10. Gubałówka w Zakopanem – Wjedź kolejką na Gubałówkę, podziwiając panoramiczne widoki na Zakopane i Tatry.

Rozrywka

 1. Energylandia w Zatorze – Poczuj adrenalinę w Energylandii, największym parku rozrywki w Polsce, oferującym mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych.
 2. Legendia w Chorzowie – Wybierz się do Legendii, parku rozrywki w Chorzowie, oferującego rollercoastery, karuzele i inne atrakcje dla całej rodziny.
 3. Escape room – Rozwiązuj zagadki i uciekaj z pokoju, testując swoje umiejętności logicznego myślenia i współpracy.
 4. Paintball – Zagraj w paintball z przyjaciółmi, rywalizując ze sobą w leśnej scenerii i doświadczając adrenaliny.
 5. Laser tag – Poczuj się jak w grze komputerowej, grając w laser tag w specjalnie przygotowanej arenie.
 6. Koncert plenerowy – Posłuchaj muzyki na żywo podczas koncertu plenerowego, w otoczeniu pięknych widoków.

Wycieczki edukacyjne

 1. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – Odkryj tajniki nauki w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie interaktywne wystawy i eksperymenty pobudzą Twoją ciekawość.
 2. Muzeum Powstania Warszawskiego – Poznaj historię Powstania Warszawskiego, oglądając wystawy i eksponaty w Muzeum Powstania Warszawskiego.
 3. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie – Poznaj historię polskich Żydów, odwiedzając nowoczesne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
 4. Ośrodek Pamięci i Edukacji „Przystanek Historia” w Warszawie – Dowiedz się więcej o historii Polski XX wieku, odwiedzając Ośrodek Pamięci i Edukacji „Przystanek Historia” w Warszawie.
 5. Wycieczka śladami historii Polski – Odkryj historyczne miejsca Polski, wybierając się na wycieczkę śladami ważnych wydarzeń historycznych.
 6. Muzeum Narodowe w Krakowie – Podziwiaj bogactwo polskiej sztuki i historii, oglądając imponujące zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie.
 7. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – Poznaj historię i dorobek jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie, odwiedzając Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 8. Muzeum Czartoryskich w Krakowie – Podziwiaj imponujące zbiory sztuki, w tym „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci, w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
 9. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego – Odkryj bogactwo flory świata, spacerując po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 10. Kopalnia Soli w Wieliczce – Wybierz się na fascynującą wycieczkę pod ziemię, odkrywając historię i piękno kopalni soli wpisanej na listę UNESCO.

Typowe atrakcje dla dzieci

 1. Zoo Safari w Borysewie – Zobacz zwierzęta z całego świata w Zoo Safari w Borysewie, gdzie możesz podziwiać je z bliska i karmić niektóre gatunki.
 2. Ogród Zoologiczny we Wrocławiu – Odwiedź jeden z najstarszych i najpiękniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce, podziwiając bogatą kolekcję zwierząt.
 3. Park linowy – Pokonaj przeszkody na parkurze linowym, testując swoje umiejętności i spędzając czas w otoczeniu natury.
 4. Bajka w teatrze lalek – Zabierz swoje dzieci do teatru lalek, gdzie obejrzą magiczne przedstawienie i poznają bajkowe postacie.
 5. Piknik nad jeziorem – Zrelaksuj się nad jeziorem z dziećmi, korzystając ze słońca, kąpieli i zabaw na świeżym powietrzu.
 6. Wycieczka rowerowa – Wybierz się na wycieczkę rowerową z dziećmi, odkrywając piękno okolicy i spędzając czas aktywnie.
 7. Park wodny – Poczuj zabawę w parku wodnym, korzystając z basenów, zjeżdżalni i innych atrakcji dla dzieci i dorosłych.
 8. Plac zabaw – Zabierz swoje dzieci na plac zabaw, gdzie będą mogły bawić się na huśtawkach, zjeżdżalniach i innych urządzeniach. Tylko tyle i aż tyle 🙂
 9. Warsztaty edukacyjne dla dzieci – Zapisz swoje dzieci na warsztaty edukacyjne, gdzie będą mogły rozwijać swoje umiejętności i poznawać nowe rzeczy.
 10. Wycieczka do parku rozrywki – Wybierz się z dziećmi do parku rozrywki, gdzie czekają na nich karuzele, rollercoastery i inne atrakcje.

Pomysły na weekend

 1. City break w jednym z polskich miast – Wybierz się na krótki wyjazd do jednego z polskich miast, odkrywając jego zabytki, kulturę i gastronomię.
 2. Wycieczka nad pobliskie jezioro – Zrelaksuj się nad jeziorem, korzystając ze słońca, kąpieli i pięknych widoków.
 3. Piknik w lesie – Wybierz się na piknik do lasu, gdzie poczujesz zapach świeżego powietrza i usłyszysz śpiew ptaków.
 4. Grillowanie ze znajomymi – Zorganizuj grillowanie ze znajomymi, biesiadując w miłym towarzystwie i jedząc pyszne potrawy z grilla.

Aplikacja mobilna dla podróżujących rodziców

Aplikacja mobilna Polska dla dzieci!Jeszcze więcej ciekawych miejsc dla cały rodzin znajdziecie w naszej aplikacji mobilnej dostępnej na iOS i Android.

Jeśli jeszcze nie korzystasz z aplikacji „Polska dla dzieci”, serdecznie zapraszamy do pobrania jej na swój smartfon. Odkrywaj Polskę razem z dziećmi, znajduj nowe miejsca, dziel się swoimi doświadczeniami z innymi użytkownikami i planuj niezapomniane podróże.

Aplikację można pobrać bezpłatnie ze strony https://polskadladzieci.pl/aplikacja/ lub bezpośrednio w sklepach Google Play i App Store. Polska dla dzieci to Twoje wsparcie w organizacji rodzinnych przygód!

Podsumowanie

Przedstawione pomysły to tylko niewielka część możliwości, jakie oferuje Polska. Wybierając się na wakacje w Polskę, z pewnością znajdziesz wiele innych ciekawych miejsc i atrakcji. I pamiętaj, nie ma zbyt wielu ograniczeń jeśli chodzi o podróżowanie z dziećmi i nie warto zamykać się w znanych nam szablonach. Ale wszystko z umiarem i zdrowym rozsądkiem 🙂

Życzymy udanych wyjazdów i wycieczek! 🙂

Zapisz się na NOWOŚCI.
Atrakcje. Wydarzenia. Zniżki.
Newsletter

✅ TAK, chcę zapisać się do newslettera, aby otrzymywać informację o nowych atrakcjach, wydarzeniach, promocjach i nowościach na PolskaDlaDzieci.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez PolskaDlaDzieci.pl na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Wypełnij formularz
Napisz do nas!
Przejmij kontrolę
Znajdź swoje miejsce na naszej platformie i przejmij kontrolę.